בישום בהיסטוריה

שיתוף:
10/05/2019

ניחוחות ובשמים קיימים משחר ההסטוריה, הנה כמה עובדות מעניינות על בישום בימי עבר:

 

הבושם הראשון שהוזכר בתנ”ך היה מורכב משמן מור, קינמון וקאלמוס מתוק ורק כהני הדת הורשו להשתמש בו.

 

בתקופות הקדומות המצרים, היוונים, הרומאים העניקו בשמים כמנחה לאלים. הם האמינו כי הבושם מטהר את הגוף האנושי ומקרב אותם לדרגת אל.

 

במהלך ימי הביניים, צמחים ריחניים שימשו כדי להגן מפני מגיפות, ואילו בשמים אוריינטליים, שהגיעו מארצות המזרח נחשבו כשייכים לעולם התענוגות האינטימיים.

"מי הונגריה" נוצר בשנת 1370

“מי הונגריה” שנוצר בשנת 1370, הוא הבושם הראשון שדומה לבשמים שאנחנו משתמשים בהם גם היום. עד אז בשמים היו בעיקר שמנים ריחניים. נזירים רקחו את הבושם עבור המלכה ההונגרייה אליזבת והגו את הרעיון להוסיף אלכוהול לבושם כדי להעצים את אפקט הריח.

 

למלך לואי ה-16 היתה בעיית הגיינה קשה, הוא פחד ממים ומספרים שבכל חייו התקלח רק 3 פעמים. מצד שני הוא כנראה היה המלך הריחני ביותר בהסטוריה וארמון וורסאי הדיף ניחוחות כל השנה, עד כדי כך שהחצר הארמון כונתה “החצר המבושמת”. לואי ה-18 החזיק בחצרו בשם פרטי שרחק עבורו בושם שונה לכל יום בשבוע.

 

נפוליאון נהג להשתמש ב-60 (!) בקבוקים של תמצית יסמין אבסולוט בשנה. זה בנוסף ל-50 בקבוקי הבושם ה”רגיל” שהוא היה גומר בכל חודש. בושם עם תמצית רוזמרין שנרקח משיחי הבר באזור קורסיקה.

 

עם תקופת הנאורות (המאה ה-18) הגיינה חזרה סוף סוף לאופנה ונשים גילו שהן יכולות להשתמש בבושם כפריט אופנתי וכאמצעי פיתוי.

היום בכל שנה מושקים אלפי בשמים חדשים

בעידן המודרני ועם גילוי המולקולות הסינתטיות בשמים הפכו לתעשייה אדירה המגלגלת מיליארדי דולרים בשנה, בכל שנה מושקים אלפי בשמים חדשים מעולמות המיינסטרים ומעולם הנישה ההולך וגדל.

עוד במגזין

מתכרבלים | הבשמים לחורף 2020 תחשבו על חורף, מה עולה לכם בראש? שמכת פוך, מטרייה וגשם, מרק סמיך וחם, מגפיים, תה וצינון, ספא יוקד. עכשיו תחשבו על ריחות של חורף: ניחוח אדמה לחה ורוויה, דשא ירוק עז, אח מבוערת בבולי עץ, ערמונים מתפצחים, יין חם. אנחנו מאוהבים בחורף, שמשחק לנו עם האף על שלל ניחוחותיו (מחקרים מראים שבמזג אוויר לח […] בשמי נישה – נעים להכיר בשמי נישה הינם בשמים ייחודיים הנרקחים בעבודת יד מחומרי גלם נדירים ומשובחים, מיוצרים לרוב במהדורות קטנות כיאה ליצירות אומנות. מאחורי כל בושם עומד סיפור קונספטואלי, פרי מחקר אשר בא לידי ביטוי בעיצוב הניחוח והאריזה.   FIFI יצרו אבחנה בין בשמי מיינסטרים, זרם מרכזי, לבשמי נישה על פי מדד של חנויות. בשמים שנמכרים בזיכיונות גדולים לקמעונאים […] מהם בשמי נישה? לניחוח יש משמעות גדולה בבניית הזהות האישית. הוא מייצר קומוניקציה מיידית, יותר מכל חולצה שבחרת בקפידה הבוקר. אנשים מריחים אותנו עוד לפני שרואים אותנו. הניחוח הולך לפנינו. מדובר בחוויה חושית, שמשפיעה על תחומים שאנחנו בקושי מודעים להם: למשל זיכרונות שנשענים על תווי ריח, תשוקות שמתעוררות בהיסח הדעת. עולם האופנה הבין את זה מאז ומעולם וכל […]
דילוג לתוכן