מהם בשמי נישה?

שיתוף:
15/07/2019

לניחוח יש משמעות גדולה בבניית הזהות האישית. הוא מייצר קומוניקציה מיידית, יותר מכל חולצה שבחרת בקפידה הבוקר. אנשים מריחים אותנו עוד לפני שרואים אותנו. הניחוח הולך לפנינו. מדובר בחוויה חושית, שמשפיעה על תחומים שאנחנו בקושי מודעים להם: למשל זיכרונות שנשענים על תווי ריח, תשוקות שמתעוררות בהיסח הדעת.

הטרנד הבא כבר כאן. מקורות, הגדרות.

עולם האופנה הבין את זה מאז ומעולם וכל בית אופנה יצר בושם שנושא את שמו, מלווה בדוגמנית חושנית שמנסה להעביר את הלך הרוח של הניחוח.

אבל עוד לפני שקלווין קליין יצר את הck1 המיתולוגי, או נרסיסו רודריגז צלל לסוד הקסם של תווי המושק – היו בשמים מקצוענים שהתמחו ברזי תווי הניחוח, רקחו תמהילים ייחודיים אותם סיפקו למשפחות, והעלו באוב הדי ניחוחות נסתרים עוד לפני שהמילה סלבריטי נולדה. הם יצרו בשמים לפי הזמנה, לא בנו מותגים.

אלה הם בשמי הנישה.

בעצם מדובר במהלך שגולש אחורה בזמן. לפני שהבשמים המוכרים לכולנו הפכו להמוניים – כל הבשמים היו נישה. בשמים רקחו לבני אצולה ומשפחות מלוכה בשמים על פי הזמנה. היו יושבים, מרחרחים, מוסיפים תמציות ומוהלים עד לתוצאה האישית. בית גרלן מתפאר בבשמים אישיים כאלה שנעשו לבלזאק ולאנשי רוח צרפתיים רבים.

את בושם הנישה הראשון ניתן למצוא בתנ”ך: מלכת שבא הביאה אותו לשלמה המלך:

“וַתִּתֵּן לַמֶּלֶךְ מֵאָה וְעֶשְׂרִים כִּכַּר זָהָב וּבְשָׂמִים הַרְבֵּה מְאֹד וְאֶבֶן יְקָרָה לֹא בָא כַבֹּשֶׂם הַהוּא עוֹד לָרֹב אֲשֶׁר נָתְנָה מַלְכַּת שְׁבָא לַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה”‏[2].

לא בא כבושם ההוא? כלומר נישה מובהק. הכי נדיר.

מהי ההגדרה לבושם נישה?

The Fragrance Foundation FiFi מגדירה בושם נישה ככזה שלא נמצא בזרם המרכזי. במיינסטרים נמצאים בשמים שנמכרים בהרבה חניות, ברשתות פארמים ובתי כולבו. לצדם יש את בשמי המעצבים, שאף הם נמכרים ברשתות ובבתי האופנה.

יוצא אם כן שההגדרה לבושם נישה טמונה בייחודיות שלו, הוא אינדי, עצמאי ואלטרנטיבי, כזה שלא נתמך על ידי חברות כלכליות גדולות. ב-FIFI מגדירים בושם נישה כ: “ניחוח שנמצא בשוק לפחות שנתיים ונמכר ב1-25 חניות).

בשמי הנישה נולדו בבוטיקים ארטיזנלים, כלומר בעבודת יד, בסדנאות קטנות, וביכולת ייצור קטנה מזו של בשמי המעצבים’ הם נמכרים במספר מצומצם של רשתות נבחרות (או בכלל לא), ובדרך כלל אפשר למצוא אותם בבוטיקים אקסקלוסיביים.

לסיכום

קיימות שלוש קטגוריות של בישום:

מאס – מוצרים המוניים שנמכרים בכל מקום

בשמי מעצבים – בדרך כלל בתי אופנה שרוקחים בושם שמשקף את העולם העיצובי-חזותי שלהם. אלה נמכרים בחלק מהפארם, בבוטיקים של המעצבים ועוד

בשמי נישה – נמכרים במעט מאד חנויות, בדרך כלל מתמחות. בשמים שנרקחו על ידי בשמים ייחודיים

ביריד קאן שנערך באוקטובר השנה ניתן היה לראות בבירור שמדובר במגמה מתעצמת. יותר ויותר בשמים מקצוענים הציגו את מרכולם וחוללו עניין גדול.

עוד במגזין

טיסה אל עצמך פרובנס או הריביירה הצרפתית? EIGHT & BOB, מותג בשמי נישה ספרדי, סידר לך חופשה בסדרת ניחוחות שמטיסים אותך למחוזות חלומיים. אז מי זה בוב ומיהם השמונה? חמש אנקדוטות על המותג הבישום הצרפתי הכובש אדריאנה: נשמת הניחוח ההרפתקני של EIGHT & BOB. אלבר פוקה, אציל צרפתי שייסד את מותג הבישום, מצא בהרי האנדים צמח נדיר, שצומח […] ימים לבנים לא רק הכלות מתהדרות בשמלות מוצפות ולבנות לקראת חג השבועות. גם הטבע נותן מופע אביבי מרהיב של פריחה, שעדיין משתוללת בטבע או בעיר. ואם לא, לפחות בבקבוק. בשמים המכילים תווים של פרחים לבנים – מיסמין, דרך טוברוזה או גרדניה ועד פריחת הדרים – מסמלים טוהר זך, כמו בוקה ביד של כלה נרגשת. הם קלילים, נעימים […] זיכרונות מאפריקה - חגיגת עשור לניחוח BAL D'AFRIQUE 10 שנים לאחר השקת הבושם בל ד’אפריק מבית BYREDO  נפגשה צלמת האופנה המוערכת ויווין ססן עם בן גרהם הבעלים של BYREDO לשיחה על ניחוחות וזכרונות. סדרת הגלויות שיצרה ססן באפריקה מלווה את השקת הבושם המסעיר   ויוויאן: מוזר שעד היום לא היית באפריקה. בן: מעולם לא הייתי באפריקה, למרות שאבי גר שם. ויוויאן : זה […]
דילוג לתוכן